Eşya Paketleme Ambalajlama

Eşya paketleme, evden eve nakliye sektörünün en önemli konularından biridir. Taşınacak olan eşyaların taşıma süresi boyunca zarar veya hasar görmesi durumunda tüm sorumluluk taşımayı yapan nakliyat firmasının sorumluluğundadır. Bu nedenle en iyi şekilde paketleme yapılması gerekir.

Eşya Paketleme İşleminin Önemi

Bir eşyanın en iyi şekilde paketlenmesi için o eşyaya uygun cins de paketleme ve ambalaj malzemesi kullanılmalıdır. Evden eve nakliyat işlemlerinde bizler birçok çeşit paketleme malzemelerinden yardım alarak bu işi yapmaktayız. Eşyaya uygun malzeme kullanılarak yapılan bir taşınma riskleri ortadan kaldırır.

Bir koltuk takımı ile beyaz eşyaların veya mobilyaların paketlenmesi aynı şekilde yapılmaz. Hatta aynı cinsten malzeme kullanılmaz. Gelin şimdi bu malzemeler nelerdir ve hangi malzeme hangi eşyanın paketlenmesinde kullanılır ona bakalım.

Eşya Paketleme Malzemeleri

esya-paketleme-kolisiKoli; kırılacak eşyaların, giysilerin ve diğer ufak eşyaların toplanmasında kullanılır. Askılı giysilerin kırışmaması içinde askılı giysi kolisi kullanılır. Firmamız 4 farklı ebatta koli kullanmaktadır. Bunlar, kitap kolisi, kırılacak kolisi, giysi kolisi ve askılı giysi kolisidir.

esya-paketleme-kraft-kagitKraft kâğıt; kırılacak eşyaların toplanmasında kullanılır. Kırılacak eşyalar kraft kâğıda sarılarak koliler içerine konur. Bu sayede bir birine teması etmesi önlenir ve çizilmesi, kırılması engellenir.

esya-paketleme-bantBant; kolilerin alt ve üstlerinin kapatılmasında kullanılır. Ayrıca diğer eşyaların paketlenmesi sırasında havalı naylonun veya kılıfların bir birine tutturulmasında kullanılır.

esya-paketleme-ambalaj-ipiAmbalaj ipi; büyük eşyaların ve kitap kolisi gibi ağır kolilerin paketlenmesinde kullanılır. Eşyaların taşınmasında da tutularak kaldırılması yönünde kolaylık sağlamış olur.

esya-paketleme-strec-filmStreç film; bez, nevresim ve yünsü eşyaların toz kapmaması için öncelikle streçle paketlenmesi gerekir. Ayrıca akıcı maddelerin paketlenmesinde de streçler kullanılır. Streç filmler, şeffaf ve birçok renkte olabilir.

esya-paketleme-havali-naylonHavalı naylon; büyük eşyaların tamamının ambalajlanmasında kullanılır. Paketleme yapan personelin paketleme alışkanlığına göre farklılık gösterir. Mobilyalar ve beyaz eşyalar için kullanılması şarttır.

esya-paketleme-kagit-naylonKâğıt naylon; özellikle mobilya türü eşyaların paketlenmesinde kullanılır. Ayrıca eşya depolama hizmetinde tüm eşyalar nemlenmesini önlenmek için kullanılır.

esya-paketleme-beyaz-esya-koltuk-kiliflariBeyaz eşya ve koltuk kılıfları; bu kılıflar nakliye firmalarının çoğunda bulunmaz. Özel olarak yaptırılan bir paketleme malzemesidir. Beyaz eşyaların daha güvenli hale gelmesi ve koltuk takımları için özel olarak yaptırılır.

esya-paketleme-yatak-kilifiYatak kılıfları; küçük ve büyük boy olmak üzere iki çeşit yatak kılıfı vardır. Bu kılıflar fermuarlı şekildedir ve streçlenen yataklara geçirilen bu kılıflar yataklarınızı her türlü olaydan korur.

esya-paketleme-kosebentKöşebent; iki farklı cinste köşe bent vardır. Birincisi plastik köpük tarzı olan ve ikincisi ise karton tarzı köşebenttir. Beyaz eşya, mobilya piyano v.b eşyaların streçten sonra köşelerine bantla tutturulup havalı naylon ile üzerinden paketlenmesi yapılır. Taşınma sırasında eşyaların köşelerinin zarar görmesini engeller.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz eşya paketleme malzemeleri farklı cins eşyaların paketlenmesi için kullanılır. Peki, bu malzemelerin olması ile paketlenen eşyaların tam olarak güvenliği sağlanmış mı olur? Elbette ki hayır, her işte olduğu üzere, işinin ehli kişiler yani kalifiyeli personeller tarafından uygun şekilde paketlenmesiyle eşyaların güvenliği sağlanmış olur. Bunun yanı sıra çalışma sürecinde çalışan kişinin hızlı şekilde eşyaların paketlemesini yapması da gerekir.

Eşya Paketleme Nasıl Yapılır?

Her bir eşyanın nasıl paketlendiğini bu içeriğimizde siz değerli müşterilerimizle paylaşacağız. Evimizde bulunan tüm eşyaların paketlenmesinde hangi cins paketleme malzemesi kullanılmadır ve en doğru şekilde nasıl taşınmaya hazır hale getirilir bunları anlatacağım.

koltuk-takimi-paketlemeKoltuk takımı paketleme; evinizde yahut iş yerlerinizde bulunan koltuk takımlarının paketlenmesinde streç film, havalı naylon, koltuk kılıfı, bant ve ambalaj ipi kullanılır. Toz ve leke olmaması için her bir koltuk öncelikle streç film ile paketlenmelidir. Ardından havalı naylon veya koltuk kılıfı ile ikinci ambalajının yapılarak taşınır hale getirilmelidir. (L koltuk paketleme, deri koltuk paketleme, berjer koltuk paketleme, ofis koltuk takımı paketleme)

beyaz-esya-paketlemeBeyaz eşya paketleme; buzdolabı, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi ve difrizlerin paketlenmesinde havalı naylon, bant ve duruma göre köşe bent kullanılır. Cam bölümleri olan beyaz eşyalarda köşe bent eşyanın köşesini koruması için kullanılır. Havalı naylon ile dikkatli şekilde paketlenmesi gerekir. Unutmamak gerekir ki bu eşyaların ön ve arka taraflarının belirtilmesi oldukça önemlidir. Taşınma sırasında ön tarafı sırta alınmaması ve zarar gelebilecek yerlere getirilmemesi gerekir.

baza-paketlemeBaza paketleme; günümüzde bazaların çoğu yapay deriden yapılmıştır. Bu nedenle oldukça narin bir yapıya sahiptir. Baza paketlenmesinde streç film, havalı naylon ve bant kullanılır. İlk öncelikle birleştirici veya kenar yatak mekanizmaları sökülüp bantlanarak baza içerisine konulmalıdır. Daha sonra havalı naylon ve streç filmle paketlenmesi yapılmalıdır. İp kullanılmamasını tavsiye ederiz. İp yapay derilerin yırtılmasını veya iz kalmasına neden olabilir.

mobilya-paketlemeMobilya paketleme; evimiz çerisinde yer alan yatak odası takımı, genç odası takımı, yemek odası takımı ve televizyon ünitesi gibi eşyaların paketlenmesinde köşe bent, bant, havalı naylon kullanılır, Demontajı yapılmış eşyalar havalı naylon ile paketlenir. Konsol, vitrin, masa ve sökülmeyen televizyon ünitelerinde ise köşelerine köşe bent konduktan sonra havalı naylon ile paketlenmelidir. Bu sayede taşınma sırasında köşeleri zarar görmemiş olur.

kirilacak-esya-paketlemeKırılacak eşya paketleme; evimizde bulunan her türlü kırılabilecek sayılan eşyaların paketlenmesinde kırılacak kolisi, bant ve kraft kâğıt kullanılır. Öncelikle kırılacak kolisinin altı bantlanır ve kırılacak eşyalar kraft kağıda sarılıp koliye uygun şekilde konur, Ağır olan porselen v.b gibi eşyalar koli tabanına konulmalıdır. Tabak tarzı eşyalar ise dik şekilde kolinin bir kenarından konularak devam edilmelidir. Bardak tarzı eşyalar koli üst kısmına konulmalıdır ki ağırlık baskısıyla kırılmaması için. Kırılacak eşyaların paketlenmesi sonrası kesinlikle koli üzerine o kolinin içinde ne olduğu ve nereden çıktığı belirtilmelidir. Bu sayede hem dikkatli taşınmış olur hem de yeni evde ilgili odaya bırakılmış olurlar.

kiyafet-paketlemeKıyafet paketleme: taşınırken kıyafetler nasıl toplanır gelin şimdi buna bakalım. Gardırop, komodin ve şifonyer tarzı mobilyalarınız içerisinde bulunan giysi ve benzeri eşyaların paketlenmesinde giysi kolisi, bant kullanılır. Katlı şekilde giysiler aynı şekilde katlı olarak koliye boşluk bırakmadan yerleştirilir. Giysi kolileri üzerine nereden çıktığı ve içerisinde ne olduğu belirtilmelidir. Bu sayede yeni evde dağıtımı düzgün şekilde yapılmış olur. Bu konuda daha fazla bilgi için taşınırken kıyafet paketleme makalemizi inceleyebilirsiniz.

askili-kiyafet-paketlemeAskılı kıyafet paketleme: dolap içerisinde bulanan askılık bölümündeki eşyalarınız özel olarak toplanmalıdır. Takım elbiseler, gömlekler v.b ütü isteyen kıyafetler askılı şekilde taşınmalıdır. Bunun içinde askılı giysi kolisine ve banda ihtiyaç vardır. Askılı kıyafet kolisi içerisine askıdan alınarak asılan kıyafetlerden sonra koli ağızı kapatılıp bantlanmalıdır. Tabi gardırop askılıkları da koli içerisine dik bir şekilde konmalıdır. Yeni evde askılık demiri aramanıza gerek kalmamış olur. Dolap kurulduktan sonra koli açılır ve önce askılık demiri takıldıktan sonra askılı kıyafetler dolap askılıklarına takılmış olur.

 ayakkabi-paketlemeAyakkabı paketleme; taşınırken ayakkabılar nasıl paketlenir kısaca bundan bahsedelim. Eğer ayakkabılar kendi kolisinde ise büyük boy koli çerisine kutularıyla birlikte konduktan sonra kolilerin ağızları bantlanır veya bağlanır. Eğer ki ayakkabıların kendi kolisi yoksa sizin yapmış olduğunuz koli tabanına birer çift olmak üzere ayakkabılar konmalıdır. Üzerine bir sıra daha ayakkabı koymadan önce gazete veya kraft kağıt arasına konmalıdır. Bunun yanı sıra ilk sıraya düzmüş olduğunuz ayakkabıların yönlerine göre üst sırayı tam ters şekilde düzmelisiniz ki ağırlıkları nedeniyle birbirlerine ezmesini engellemiş olalım.

elektronik-esya-paketlemeElektronik eşya paketleme; evlerimizde bulunan müzik seti, bilgisayar v.b ürünlerin toplanmasında koli ve bant kullanılır. Elektronik eşyaları toplamaya başlamadan önce hangi kablonun veya hangi parçanın nereden söküldüğünü hatırlamanıza yardımcı olmak için telefon ile fotoğraflarını çekmeniz işinizi oldukça kolaylaştırır. Ev taşıma süreçlerinde olası kazalar sonrası mağdur olmamanız için çalışacağınız firma ile sözleşme yapmanızı öneririz. Sözleşme neleri kapsar bilgi sahibi olmak isterseniz nakliyat sözleşmesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

dosya-evrek-kirilacak-paketlemeDosya, evrak ve kitap paketleme; bu gibi eşyaların paketlenmesinde kitap kolisi veya özel yapılmış sepetler kullanılır. Evden eve nakliye işlemlerinde kitaplar için koli kullanılırken kurumsal ofis, iş yeri veya kamu kurumu taşıma işlemlerinde sepet kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Raflarda bulunan kitap, dosya ve evraklar sırası bozulmadan aynı koli veya sepet içerisine yerleştirilmelidir. Bu gibi evrakların fazla olduğu yerlerde koli veya sepet üzerine hangi raftan ve hangi sıradan çıktığının notu alınmalıdır. Yeni yerde yerleştirmeyi kolay bir hale getirmek için gereklidir. Nakliye sürecinde taşınırken kitaplar nasıl paketlenir içeriğine de göz atabilirsiniz.

perde-stor-perde-paketlemePerde ve stor perde paketleme; evimizin her bir odasında farklı boy ve cinsten perdeler bulunur. Taşıma öncesi veya aynı gün sabahı birçok müşteri perdelerini söker ve koliler. Stor perde gibi sökülmesi ekipman ve profesyonellik isteyen perdeler nakliyeciye bırakılır. Bizler normal perdelerin paketlenmesin de büyük boy koliler kullanmaktayız. Sökülen her bir perdeyi düzgünce katladıktan sonra koli içerine kor ve ağzını kapatırız. Stor perdelerin paketlenmesin de ise stor perdeleri düzgün bir şekilde söktükten sonra vidalarını bir poşet içerisinde biriktiririz. Ve perde kısımlarını streç filmle paketleriz. Böylece en ufak toz dahi olmaması sağlanmış olur.

avize-paketlemeAvize paketleme; avizeler için koli, bant, yumuşak tip havalı naylon ve streç film kullanılır. Her bir avize bir koli içerisine konmalıdır. Sökülmüş olan her bir avizenin mekanizma ve vidaları ayrıca paketlenip koli taban köşesine konur. Avize ise yumuşak havalı naylon ile paketlenip bantlanır ve koli içerisine konarak ağzı kapatılır. Özel durumlarda avizesine göre personel bazen streç fil kullanabilir.

Taşınırken Ev Toplama Teknikleri veya Eşya Paketleme Teknikleri

Yukarıda birçok detayıyla sizlere anlatmış olduğumuz her bir konu aslında taşınırken ev toplama teknikleri hakkında açıklayıcı bilgilerdir. Bu bilgiler iyi bir taşınmanın olmazsa olmaz unsurlarıdır. En önemlisi de şehirler arası nakliyat gibi uzun mesafeler gerektiren nakliye işlemlerinde eşya paketleme teknikleri oldukça önem verilmesi gereken bir konudur.

Taşınma işlemleri oldukça zor ve stresli bir iş olarak kabul edilir. Bunun en büyük nedeni de planlama yapmadan taşınmaya karar vermektir. İyi bir planlama sonrası gerçekleşen taşınma süreçlerinin tamamında stres yaşama olasılığı en fazla %3 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Planlama ile birlikte eşya paketleme teknikleri konusunda uygulayacağınız her bir detay kendi başına büyük bir sorunu ortadan kaldırmış olur. Böylece sizler bu zor sürecin en iyi şekilde üstesinden gelmiş planlayıcısı olmuş olursunuz. Sizlere vermiş olduğumuz her bir detay nakliye işlerinde büyük önem taşıyan konulardır. Lütfen bir kere daha içeriğimizi gözden geçirin ve sorunsuz bir taşınmayı nasıl yapacağınızı hemen planlamaya başlayın.

eşya paketleme, eşya paketleme streç, eşya paketleme hizmeti, eşya paketleme malzemesi, eşya paketleme poşeti, eşya paketlemek için patpat, paketleme eşyaları, eşya paketleme naylonu, cam eşya sarma kağıdı, ev taşıma poşetleri, ev taşıma malzemeleri, ev taşıma tüyoları

esya-paketleme